Chat with us, powered by LiveChat
Miarą samodzielności firmy jest częstotliwość z jaką zespół przychodzi do foundera po decyzje

Relacja z Catch the Tornado Meetup#4

Kup nagranie audio - 59 złOkoło 20 startupów z rocznymi przychodami po kilkadziesiąt milionów złotych, kilku inwestorów PE, VC i BA, ponad 10 zupełnie nowych, ale bardzo ciekawych projektów, 20 software house’ów budujących własne produkty. Łącznie 147 widzów w Kinie Luna uczestniczyło w Catch the Tornado Meetup#4. Tym razem wzięliśmy na warsztat temat jak stworzyć biznes, który rozwija się bez udziału foundera.

Tomasz Karwatka, co-founder Catch the Tornado zaprosił do rozmowy bardzo doświadczonych liderów: Jakuba Dwernickiego, foundera Grupy R22, Przemka Żebrowskiego, współtwórcę Grupy K2 i Antymaterii, Remiego Kościelnego, co-foundera Vivid Games i MX Labs, Edwarda Ruszczyca, co-foundera Displate.


Jedną z porad panelistów, jaka najbardziej zapadła w pamięć uczestnikom, była refleksja Edwarda Ruszczyca ”Zatrudniaj ludzi aby rozwiązywali problem, a nie tylko wykonywali zakres obowiązków”. Myśl Edwarda była częścią szerszej dyskusji Meetupu#4 o umiejętnym delegowaniu, które jest fundamentalne w budowie samodzielnej organizacji.
format_quote
Zatrudniaj ludzi aby rozwiązywali problem, a nie tylko wykonywali zakres obowiązków.

Edward Ruszczyc

Co-founder, Displate

Uczestnicy, jak wynika z feedbacku, docenili również tę część dyskusji, która dotyczyła mierzenia wskaźników w firmie i procesów – począwszy od komunikacji, przez współpracę z klientem i  wyznaczanie celów. Każdy z panelistów opowiedział co, dlaczego oraz na jakim etapie, rozwoju firmy było pomocne w budowie samodzielnej organizacji. Jak się okazało, Edward Ruszczyc i Tomasz Karwatka mają nieco odmienne doświadczenia i zdanie w kwestii skali i zakresu formalizowania działań.

Do tematu odniósł się także Błażej Zagórski, Partner w Kancelarii CMS Poland, który przeprowadzał wiele sukcesji, exitów i sprzedaży spółek technologicznych, między innymi Divante. Podkreślił jak ważne jest, aby przed transakcją poukładać firmę, szczególnie w tych obszarach, które są jej value driverem. W przeciwnym razie deal może w ogóle okazać się niemożliwy.

Natomiast, niezależnie od stopnia formalizacji i ilości narzędzi jakich organizacja używa, wszyscy paneliści byli zgodni - najważniejsze jest wiedzieć po co i dlaczego coś wdrażasz w swojej firmie. Najgorsze co możesz zrobić to bezrefleksyjnie kopiować rozwiązania, które sprawdziły się u innych.

Jakub Dwernicki podzielił się też praktyczną wskazówką w jakis sposób founder może sobie radzić ze swoim perfekcjonizmem i przyzwyczajać siebie oraz zespół do delegowania. Remi Kościelny opowiedział o frameworku dystrybucji odpowiedzialności, który sprawił, że team Vivid Games przestał przychodzić do niego po decyzje, a Przemek Żebrowski wyjaśnił jak myślenie w firmie kategoriami osobnych Profit & Loss może pomóc podzielić się odpowiedzialnością za wyniki organizacji.

format_quote
"Aby delegować zadania, founder musi się pozbyć wewnętrznego perfekcjonizmu. Wystarczy, że pracownicy wykonają 80% jego kompetencji. Te 80% pomnożone przez liczbę pracowników jest tym skalowaniem organizacji, o jakie chodzi."

Jakub Dwernicki

Founder, R22

Paneliści wiele uwagi poświęcili też rekrutacji sukcesorów – czy zatrudniać wewnętrzne talenty czy szukać ich na zewnątrz, a jeśli tak to gdzie. Przemek Żebrowski opowiedział jak ważnym i przełomowym momentem dla K2 było zatrudnienie c-level, z zewnątrz firmy. Wpłynęło to pozytywnie nie tylko na relacje w zespole, zmieniło styl narracji z rynkiem i klientami, ale także ułatwiło transformację w samodzielną organizację. Tomasz Karwatka swoje success rate w zatrudnianiu c-level określił na poziomie 50%. Edward Ruszczyc zdecydował się, na jak to ujął, „hybrydowe” rozwiązanie i podał również dlaczego i jaki wpływ na tę decyzje miała lektura książki Jima Collinsa „Od dobrego do wielkiego”.

Tomasz Karwatka podyskutował też z Jakubem Dwernickim, który jest seryjnym inwestorem spółek technologicznych działających w modelu SaaS, o perspektywie inwestora. Zapytał jakie błędy najczęściej popełniają SaaSy oraz kiedy spółka dobrze rokuje. Jakub podzielił się też radą dla founderów, którzy są w fazie „limbo” – spółka ma ok. 10 lat, zaliczyła 2 rundy, generuje 10 mln zł przychodu, ale mocną fazę wzrostową ma już za sobą i założyciele powoli myślą, że chcieliby robić coś innego.

Aby poznać szczegóły wskazówek naszych panelistów, dowiedzieć się co mają trupy do VC, tybetańskie gongi do dywidendy i poznać pouczającą anegdotę Tomasza Karwatki o zatrudnianiu c-level przesłuchaj nagranie audio!

Kup nagranie audio - 59 zł

Po Meetup#4, jeszcze długo trwały rozmowy panelistów i uczestników nie tylko w Kinie Luna, ale również na after party ;)

Uczestnicy o Meetup#4

Super spotkanie, szczególnie dla właścicieli firm. Można było się dowiedzieć jak mieć biznes, a niekoniecznie aktywnie nim zarządzać.

Founder & CEO, ITEO
Jerzy Kufel

Dla mnie bomba. Nie byłem na takim evencie w Polsce!

Co-founder, Albrecht&Partners
Greg Albrecht

Cudownie było zmierzyć własne doświadczenia z innymi founderami, którzy zrobili exit albo sukcesję. Szczególnie cenne, gdy tak jak ja, robisz kolejny biznes.

Co-founder & CEO, Plan Be Eco
Aga Maciejowska

Catch the Tornado Workshops#4


Po raz drugi warsztaty odbyły się w mycowork, myhive w Warsaw Spire. Piotr i Tomasz Karwatka szkolili founderów produktów technologicznych jak przetransformować firmę w samodzielną organizację.

Jak wynika z feedbacku uczestników, jednym z wątków, który szczególnie zwrócił ich uwagę był temat silnika wzrostu firmy oraz dlaczego tak ważne jest w kontekście exitu i sukcesji aby każdy pracownik w firmie wiedział i rozumiał jak ona działa, jaką wartość dostarcza klientom oraz w jaki sposób generuje przychód.

format_quote
Zatrudniaj wyłącznie ludzi zmotywowanych z natury.

Tomek Karwatka

Co-founder Catch the Tornado


Sporo uwagi podczas warsztatów zostało również poświęcone jak przetłumaczyć strategię na działanie, jak zorganizować pracę w ostatnich miesiącach przed exitem, jak skalibrować mierniki samodzielności organizacji oraz jak dashboards mogą pomóc w codziennej egzekucji.

Błażej Zagórski, Partner w Kancelarii CMS Poland, podczas krótkiego wystąpienia opowiedział uczestnikom jak możliwie najlepiej przygotować się do formalnego etapu całego procesu exitu lub sukcesji.

#Sponsors

#Partners

#Media Partners

#Community Partners

Poprzednie edycje

#Sponsors

#Partners

#Media Partners

#Community Partners

Obejrzyj nagrania z Meetups